Tavasz
Nyár
Ősz
Tél
Egyéb évszak típusok
Linkek a témában:
Csillagászati ősz
Szeptember 23: A napsugarak ismét az Egyenlítőn delelnek 90 fokos szögben. A nappalok és az éjszakák hossza az egész Földön egyforma. Ez az őszi napiegyenlőség időpontja. Utána a nappalok tovább rövidülnek az északi félgömbön. A szeptemberi napéjegyenlőség napja szeptember 22. (illetve szeptember 23.). Az északi féltekén őszi napéjegyenlőségnek, a délin tavaszi napéjegyenlőségnek nevezik. A két félgömbön ez a csillagászati ősz, illetve a csillagászati tavasz kezdete is egyben.Vége az Északi-sarkon tartó állandó nappalnak, jön a féléves éjszaka és a Déli-sarkon következik a féléves nappal.
A Föld jellegzetes éghajlattípusai
Az éghajlatot alakító tényezők a) Elsődleges tényezők: napsugárzás – hőenergia eloszlása a földrajzi szélességhez igazodik éghajlati zonalitás felszín anyagi összetétele hasznosulását befolyásolja azonalitást okoz tengerszint feletti magasság – domborzat módosítja az energiaháztartás, hőmérséklet, csapadék eloszlását b) Másodlagos tényezők: általános földi légkörzés tengeráramlások vízgőzszál-lítás azonalitás hőenergia hő- és termikus övezetesség
Elmúlt évszakok időjárása
2012 tavaszán a szokásosnál magasabb hőmérsékletű hónapokat regisztráltunk, a legnagyobb eltérés márciusban volt, a legkisebb pedig májusban. Az idei március az elmúlt 112 év legszárazabb márciusa volt, az április szintén átlag alatt alakult csapadék szempontjából, míg májusban normál körüli csapadékösszeg jelentkezett országos átlagban, s így egy átlagosnál szárazabb tavaszt zártunk.
Meghatározás
Évszaknak a földi időjárás olyan, évente ismétlődő időszakait nevezzük, melyek rendszeresen hasonló jellemzőkkel rendelkeznek, és elkülöníthetőek a más tipikus jellemzőkkel leírható időjárási időszakoktól. Létezik meteorológiai, csillagászati, asztrológiai, holdnaptári évszak. Az egyes égöveken belül is másként különíthetőek el.